Z czego wynika fenomen ruchomych wydm koło Łeby?

Na trenie Słowińskiego Parku Narodowego znajdują się ruchome wydmy, które przez turystów nazywane są również polską pustynią. Zajmują one obszar, który sięga blisko 500 hektarów, lecz tylko niewielka ich część udostępniona jest dla turystów.

Ruchome wydmy koło Łeby

Największym fenomenem ruchomych wydm, który przyciąga dużą rzesze turystów każdego roku, jest ich przemieszanie się. Wydmy co roku przesuwają się o kilka, a nawet o kilkanaście metrów na wschód kraju. Jest to efekt mikroklimatu Słowińskiego Parku Narodowego oraz stałego zachodniego wiatru. Konsekwencją ich nieustającego ruchu jest zasypywanie Jeziora Łebskiego, który każdego roku cały czas się zmniejsza.

Najpopularniejszą wydmą jest wydma Łączka

Nazwa pochodzi od istniejącej prawie 300 lat temu wisi, która kompletnie została zasypana przez ruchome piaski. Wysokość wydmy Łączki sięga nawet 42 metrów n.p.m. Jej największy punkt nazywa się Górą Łącką. Z jej szczytu podziwiać może przepiękną panoramę Morza Bałtyckiego oraz Jeziora Łebskiego. Warto wiedzieć, że teren udostępniony dla turystów otoczony jest specjalnymi sznurami. Przekraczanie tych granic jest surowo zabronione, więc aby nie narazić się na nieprzyjemności poruszajmy się po wyznaczonym terenie.

Aby dotrzeć do ruchomych wydm koło Łeby mamy do wyboru kilka możliwości

Jednym z nich jest ciuchcia bezpośrednio z Łeby. Kosz tutaj waha się między 15 a 25 zł. Istnieje również opcja dojazdu samochodem. Należy jednak pamiętać, że auto będzie trzeba zostawić w Rąbce, gdzie znajduje się bezpłatny parking. Z tej małej wioski, która położona jest 2 kilometry od Łeby,  bez problemu dojdziemy do popularnej atrakcji.