Miliony ze strony rządu dla gmin o największej frekwencji

Potrzeby naszej gminy mogą wkrótce zostać zaspokojone dzięki milionom złotych, które mają trafić do nas w ramach akcji profrekwencyjnych. Te środki będą udzielane przez przedstawicieli władz państwowych i zostały zapowiedziane na czas przed wyborami.

Milion złotych zostanie przeznaczony dla strażaków w każdym powiecie, z wyjątkiem miast mających prawa powiatu. Gmina do 20 tysięcy mieszkańców, która będzie miała największą frekwencję w wyborach do Sejmu i Senatu, otrzyma ten wielki zastrzyk gotówki. Ta suma ma być przeznaczona na termomodernizację, remont oraz wyposażenie remizy strażackiej. To inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, którą ujawnili podczas konferencji prasowej w Komendzie Głównej PSP. Osobami odpowiedzialnymi za ten projekt są minister klimatu i środowiska, Pani Anna Moskwa oraz komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

W naszej gminie Dziwnów mamy dwie remizy (Dziwnów i Międzywodzie), więc jest szansa, że każda z nich otrzyma po pół miliona złotych na swoje potrzeby.

Do tego rząd proponuje dodatkowe środki dla gmin w powiatach do 20 tys. mieszkańców. Jeżeli frekwencja przekroczy 60%, gmina otrzyma dodatkowe 250 tys. złotych. Te pieniądze mogą być przeznaczone m.in. dla Kół Gospodyń Wiejskich lub zespołów sportowych, co zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania w Karminie (woj. wielkopolskie).