Odkrycie pozostałości średniowiecznej drogi podczas prac modernizacyjnych w Kamieniu Pomorskim

Rozpoczęte prace modernizacyjne na ulicach Kamienia Pomorskiego doprowadziły do fascynującego odkrycia. Podczas przebudowy ulicy Adama Mickiewicza, robotnicy natknęli się na coś nietypowego. Na głębokości od 80 cm do 100 cm poniżej obecnej warstwy asfaltu, natrafili na warstwę mierzwy grubości rzędu jednego metra. Jak tłumaczy Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, wszystko wskazuje na to, że jest to odcinek starożytnej drogi z okresu średniowiecza, która prowadziła do miasta.

Analizując wykopane materiały z głębokości do 2,4 metra, w wymiarach 3 na 3 metry, odkryto faszynę, resztki kości zwierzęcych oraz fragmenty ceramiki pochodzące z wczesnego średniowiecza. Poniżej warstwy mierzwy zlokalizowana jest również warstwa calcu, substancji o gliniasto-piaszczystej strukturze.

To odkrycie ma jednak i drugą stronę medalu. Okazało się, że przez wieki uwięzione pod nowszymi warstwami mierzwy, gazy organiczne uwalniają się po dostępie do powietrza, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem. Dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Grzegorz Kurka, tłumaczy, że ten odrażający efekt to niestety skutek wydobywania substancji organicznych przez wiele stuleci.