Nowe odkrycie archeologiczne podczas przebudowy dróg w Kamieniu Pomorskim: średniowieczny trakt!

Przebudowa sieci drogowej w mieście Kamień Pomorski zaowocowała niecodziennym odkryciem. Pracujący na miejscu drogowcy natknęli się na faszynę, fragmenty kości zwierzęcych oraz ceramikę datowaną na okres wczesnego średniowiecza. To powiedziałoby na to, że odkopali oni historyczny średniowieczny trakt!

Zaskakujące znalezisko zostało odsłonięte pod ulicą Adama Mickiewicza, na głębokości od 80 do 100 centymetrów poniżej obecnego poziomu tej ulicy. Drogowcy natrafili na dobrze zachowaną warstwę mierzwy o imponującej grubości – aż 100 centymetrów.

Jak przekazało Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, wykopalisko ma wymiary 3 x 3 metry i głębokość dochodzącą nawet do 2,4 metra. Poniżej warstwy mierzwy zlokalizowany jest jeszcze inny – warstwa calcu, będącego materiałem gliniasto-piaszczystym.

To odkrycie to kolejna ciekawa strona historii Kamienia Pomorskiego, której udało się dotknąć dzięki pracom drogowym. Wydobyte fragmenty kości i ceramiki dostarczą bezcennych informacji o przeszłości tego miejsca.