W Kamieniu Pomorskim natrafiono na unikatowy złoty dukat z 1777 roku

Precyzyjne przeszukiwanie terenu przy ulicy Okrzei w mieście Kamień Pomorski, położonym w województwie zachodniopomorskim, zaowocowało niecodziennym odkryciem. Udało się bowiem odnaleźć złoty dukat, datowany na rok 1777, który wybito na obszarze Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich.

Podczas dokładnej kontroli ziemi za pomocą wykrywaczy metali natrafiono na ten XVIII-wieczny złoty dukat. Maciej Ruzik ze Stowarzyszenia Eksploracyjnego im. św. Korduli, który jest autorem tego znaleziska, w rozmowie z Polską Agencją Prasową wyznał, że towarzyszyły temu wielkie emocje, podkreślając, jak ważne jest to odkrycie.

Ważne jest także miejsce znaleziska – przedmiot odnaleziono tam, gdzie do XVI wieku istniał najstarszy klasztor Dominikanów na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim, Grzegorz Kurka, podkreślił unikalność odkrytej monety w rozmowie z PAP. Zaznaczył, że taka moneta to prawdziwy unikat i jest to pierwszy egzemplarz tego typu. Pomimo pochodzenia z terenów Niderlandów, obecnych Holandii, nie wiadomo, jak ta moneta mogła znaleźć się na naszym terytorium.