Program Profilaktyki Raka Piersi w Polsce z udziałem LUX MED

Odkąd w 2006 roku Narodowy Fundusz Zdrowia zainicjował Program Profilaktyki Raka Piersi, kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które są najbardziej narażone na to straszne schorzenie, mają możliwość skorzystania z darmowej mammografii. Ten bezpłatny program jest dostępny dla Pań w każdym miejscu w kraju, bez konieczności posiadania skierowania od lekarza.

Sieć medyczna LUX MED jest jednym z najważniejszych partnerów tej inicjatywy. Podczas Miesiąca Profilaktyki Raka Piersi, specjalistyczna mobilna pracownia mammograficzna LUX MED odwiedzi różne lokalizacje, aby umożliwić jak największej liczbie kobiet korzystanie z tego ważnego badania. Jednym z przystanków będzie miasto Dziwnów, gdzie pracownia będzie dostępna 26 października od godziny 9:00 do 15:00. Miejsce spotkania to szkoła podstawowa przy ulicy W. Reymonta 10.

Warunkiem skorzystania z darmowej mammografii w ramach programu NFZ jest spełnienie przez panią jednego z dwóch kryteriów – nie wykonano jej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub jest ona w grupie ryzyka, czyli na przykład rak piersi występował w jej rodzinie (u matki, siostry lub córki) lub posiada mutacje genów BRCA1 i/lub BRCA2. W takim przypadku kobieta otrzymała pisemne zalecenie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.