Minister Obrony Narodowej powitał żołnierzy Formozy w Dziwnowie

Dziś, Dziwnów przywitał specjalnego gościa- Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka. Minister przyjechał, aby osobiście powitać żołnierzy zespołu bojowego C Formozy, którzy od teraz będą stacjonować właśnie tutaj.

Przypomnijmy, że Dziwnów nie jest obcy dla wojska. W przeszłości, był domem dla 1 Batalionu Szturmowego – samodzielnej jednostki powietrznodesantowej, której zadaniem było prowadzenie głębokiego rozpoznania, a także działań dywersyjnych na terytorium nieprzyjaciela. Po wielu latach przerwy, komandosi powracają do Dziwnowa.

Minister Błaszczak podczas dzisiejszej wizyty miał okazję odwiedzić dziwnowską jednostkę wojskową.

Dziwnów stał się siedzibą nowego zespołu bojowego Jednostki Wojskowej Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego. Powstanie zespołu C to reakcja na aktualne zagrożenia militarne i niemilitarne, które dotyczą infrastruktury krytycznej, takiej jak gazoport w Świnoujściu czy gazociąg Baltic Pipe. Zabezpieczenie tych kluczowych obiektów od strony morza leży w gestii nowo powstałej jednostki.

Jednym z elementów dzisiejszej wizyty ministra był dynamiczny pokaz w rejonie rzeki Dziwny. Pokaz odbywał się w ramach ćwiczenia epizodycznego i obejmował różnorodne akcje, m.in. akcję bezpośrednią zwanej VBSS (Visit Boarding Search and Seizure). Tego typu akcje polegają na przejęciu kontroli nad jednostką pływającą, która została porwana przez nieznanych sprawców uzbrojonych.