Ekspresowa S3 przebiegająca przez Świnoujście przechodzi na południową stronę torów kolejowych

W obszarze osiedla Łunowo w Świnoujściu droga ekspresowa S3 zostanie poprowadzona na południe od linii kolejowych, z wykorzystaniem nowo budowanych wiaduktów. Na jednym z nich już zamontowano wszystkie belki, podczas gdy przy drugim planowane jest wzniesienie długich odcinków murów oporowych.

Trwają intensywne prace nad 33-kilometrowym odcinkiem trasy ekspresowej S3, który łączy Świnoujście z Troszynem i jest ostatnim brakującym fragmentem tej drogi na terenie Pomorza Zachodniego. Umowy na realizację tej inwestycji zostały podpisane w sierpniu 2020 roku.

Dwa różne wykonawstwa mają za zadanie skompletować ten kluczowy odcinek: firma Polaqua zajmuje się obecnym fragmentem pomiędzy Świnoujściem a Dargobądzem za sumę 688,8 milionów złotych, natomiast konsorcjum Polbud Pomorze (pełniące rolę lidera), PRD Nowogard i INTOP są odpowiedzialne za odcinek pomiędzy Dargobądzem a Troszynem, kosztujący 679,3 milionów złotych.

Projekt jest realizowany w formie „Projektuj i buduj”. W połowie 2021 roku wykonawcy złożyli oficjalne wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Decyzja ZRID dla fragmentu Świnoujście – Dargobądz została wydana w grudniu 2021 roku, a dla części Dargobądz – Troszyn w styczniu 2022 roku. Po tych formalnościach rozpoczęły się pierwsze prace budowlane.